Plochý ocelový úhelník využijete na mnoha místech



Představte si, že si pořídíte ocelový plochý úhelník o rozměrech 400 x 250 mm v domnění, že bude sloužit výhradně pro strojírenské účely. Budete s ním označovat pravý úhel například u plechových výstřižků nebo při řezání ocelových jeklů pro výrobu svařovaného dílenského nábytku. Možná vám přijde docela škoda platit několik stovek korun za jednoúčelovou věc, kterou ve vaší dílně využijete pouze sporadicky, načež za vámi přiběhne manželka, abyste jí pomohl s tapetováním pokoje. V tu chvíli vás napadne, že ocelový úhelník je perfektní pomůcka pro označování a odřezávání papírových nebo vinylových tapet, postačí tapetu položit na dřevěnou desku nebo podkladový papírový karton, přiložíte úhelník na požadované místo a technickým nožem odříznete přesný rozměr i pravý úhel. Naprosto dokonalé řešení, navíc brzy zjistíte, že dřevěný úhelník se při řezání technickým nožem opotřebovává, kdežto úhelník z oceli je vůči pohybu ostří nože zcela imunní.

kovové úhelníky

Budete tu tedy mít víceúčelový nástroj, ale to není vše, co úhelník umí. Vzápětí za vámi přiběhne váš syn, který zhotovuje papírový model lidové architektury, a potřeboval by pro podkladovou desku nebo pro některou z částí modelu vytvořit přesný řez, který bude přesnější, než pohyb ručních nůžek.

nářadí na stole

Úhelník také využijete při řezání dřeva, kdy s ním přesně označíte několik palubek současně. Hodí se i k přesnému značení a řezání vinylové podlahy a také koberců, pokud z nich odřezáváte úzké lemovky. Jak vidíte, pro úhelník naleznete v domácnosti, v kanceláři či na jiném pracovišti řadu situací, kdy se dobře uplatní, dokonce možná lépe, než s jinými nástroji. Další zásadní výhodou úhelníků je fakt, že nevyžadují žádnou zvláštní údržbu, pouze se vyplatí je uchovávat v suchu a v prostředí nízké vlhkosti vzduchu a snažit se jej nepoškozovat hrubým zacházením na drsném povrchu betonu, kamení, asfaltu apod.