Posviťte si levněji

Obyčejná žárovka nám slouží už více než sto let. Dříve jsme mohli vidět rozdíl jen ve velikosti a tvaru, a v tom, jestli žárovka byla průhledná nebo mléčná. Dnes je jejich prodej v EU zakázán, ale přesto se v obchodech objevují s názvy, jako tepelné zdroje nebo tepelné články.
žárovka v prstech
Výrobci se stále snaží najít lepší a úspornější zdroje svícení, protože stará obyčejná žárovka využívá jen asi 10 % spotřebované energie ke svícení. Zbytek výkonu se promění v teplo, které nepotřebujeme.

Všichni si dokážeme živě představit, kolik žárovek a kde všude potřebujeme. Jen v kuchyni, kromě hlavního světla, potřebujeme osvětlit pracovní plochu a sporák, v obývacím pokoji zase máme lustr a nějakou lampu, která nerazí do očí při sledování televize a v pracovně nebo v dětském pokoji hlavní světlo a stolní lampu. Bydlíme-li v rodinném domě, i venku potřebujeme hned několik žárovek.
úsporná zářivka
Mezi nejznámější a nejpoužívanější nové žárovky patří:
·         Úsporné žárovkymají menší svítivost a neměli bychom je dávat na místa, kde je budeme rozsvěcovat příliš často.
·         Led žárovkyjsou úsporné až o 80 %, s vysokou životností a nízkou poruchovostí. Můžeme je zapínat, jak často chceme. Mají vysokou svítivost a nezahřívají se. Nevýhodou je vyšší cena, která se za poslední léta stále snižuje a tak je i návratnost pořízení led žárovek rychlejší.
led osvětlení
Co se týká barvy osvětlení, máme na výběr teple bílou, která je svou barvou nejblíže klasické žárovce a která je proto nejpoužívanější. Další, která je světlo více do modra, je studená bílá a poslední je přírodní bílá, která je nejvíce podobná klasickým zářivkám. Některé můžeme dokonce i stmívat a žárovky s nejnovější technologií lze ovládat smartphonem a měnit jejich barvy.
Při výběru bychom měli dbát na výběr velikosti žárovky. Není nic horšího, než když nám žárovka svítí do očí a oslňuje nás. Pokud to ale jinak nejde vyřešit a žárovka je přesto vidět, vyberme žárovku s hezkým dizajnem.
Nevýhodouled žárovky může být problikávání nebo slabé svícení za tmy. Bývá to běžné u svítidel, která mají více vypínačů. Není to sice závada, ale někomu by to mohlo vadit. Vyřešit to lze tak, že do okruhu, kde žárovka problikává, dáme jednu obyčejnou nebo úspornou žárovku.