Posviťte si levněji

Obyčejná žárovka nám slouží už více než sto let. Dříve jsme mohli vidět rozdíl jen ve velikosti a tvaru, a v tom, jestli žárovka byla průhledná nebo mléčná. Dnes je jejich prodej v EU zakázán, ale přesto se v obchodech objevují s názvy, jako tepelné zdroje nebo tepelné články.
žárovka v prstech
Výrobci se stále snaží najít lepší a úspornější zdroje svícení, protože stará obyčejná žárovka využívá jen asi 10 % spotřebované energie ke svícení. Zbytek výkonu se promění v teplo, které nepotřebujeme.

Všichni si dokážeme živě představit, kolik žárovek a kde všude potřebujeme. Jen v kuchyni, kromě hlavního světla, potřebujeme osvětlit pracovní plochu a sporák, v obývacím pokoji zase máme lustr a nějakou lampu, která nerazí do očí při sledování televize a v pracovně nebo v dětském pokoji hlavní světlo a stolní lampu. Bydlíme-li v rodinném domě, i venku potřebujeme hned několik žárovek.
úsporná zářivka
Mezi nejznámější a nejpoužívanější nové žárovky patří:
·         Úsporné žárovkymají menší svítivost a neměli bychom je dávat na místa, kde je budeme rozsvěcovat příliš často.
·         Led žárovkyjsou úsporné až o 80 %, s vysokou životností a nízkou poruchovostí. Můžeme je zapínat, jak často chceme. Mají vysokou svítivost a nezahřívají se. Nevýhodou je vyšší cena, která se za poslední léta stále snižuje a tak je i návratnost pořízení led žárovek rychlejší.
led osvětlení
Co se týká barvy osvětlení, máme na výběr teple bílou, která je svou barvou nejblíže klasické žárovce a která je proto nejpoužívanější. Další, která je světlo více do modra, je studená bílá a poslední je přírodní bílá, která je nejvíce podobná klasickým zářivkám. Některé můžeme dokonce i stmívat a žárovky s nejnovější technologií lze ovládat smartphonem a měnit jejich barvy.
Při výběru bychom měli dbát na výběr velikosti žárovky. Není nic horšího, než když nám žárovka svítí do očí a oslňuje nás. Pokud to ale jinak nejde vyřešit a žárovka je přesto vidět, vyberme žárovku s hezkým dizajnem.
Nevýhodouled žárovky může být problikávání nebo slabé svícení za tmy. Bývá to běžné u svítidel, která mají více vypínačů. Není to sice závada, ale někomu by to mohlo vadit. Vyřešit to lze tak, že do okruhu, kde žárovka problikává, dáme jednu obyčejnou nebo úspornou žárovku.

Posviťte si levněji
4 (80%)1