Dánský způsob života v interiéru

Životní styl plný štěstí, tepla, příjemné atmosféry a sladkého jídla. Přesně tímto se ve zkratce vyznačuje Hygge. Pro Dány jde o běžný život. Pro nás až tolik ne. Je to poměrně smutné, protože právě tito seveřané jsou mnohem šťastnější než my. A to je statisticky dokázané. Jak to dělají?

vázičky u knihy

Skvělým návodem na šťastné bytí je kniha Hygge od Meik Wikinga. V ní najdete tipy nejen na bydlení obecně, ale i konkrétně na doplňky, osvětlení, jídlo i zahradu. Najdete tam jednoduše všechno. Slovo hygge nelze do češtiny přeložit, ale popisuje pohodu, útulno a příjemno. A přesně takový by měl být váš interiér za všech okolností.

Hřejivé bydlení

Základem jsou svíčky. Podle Dánů je ideální, když v jednu chvíli v místnosti hoří pět a více svíček. Musíte samozřejmě myslet na řádné větrání a bezpečnost. Zaručeně nechcete vyhořet. Ať si zvolíte vonné či běžné, velké či malé, barevné nebo bílé. Svíčky jsou sázkou na jistotu v oblasti jemné a romantické atmosféry.

Hygge se ale kloní k běžným svíčkám bez vůně. Neposkytnou vám dokonalé světlo na každém milimetru prostoru . Místo toho přinesou úžasný, hřejivý pocit. Na čtení ovšem budou lepší stolní lampy se stínidlem.

svíčka v kelímku

Deky, polštáře a kožešiny

Teplé a hřejivé. To je protkáno celým tímto stylem. Proto si buďte jistí, že doma máte dostatek dek, polštářů a pokud to máte rádi, tak i kožešin. Ideálně umělých. A umístit je nemusíte pouze do ložnice, ale také obýváku.

Velmi oblíbeným je také koutek na čtení či jiné aktivity. V Dánsku si tyto koutky většinou vytváří na širokých, vnitřních parapetech. U nás takové možnosti většina lidí nemá, ale lze ho vytvořit i na pohovce. Jestliže neradi čtete, tak ho můžete využít jen na relaxování, pití kávy nebo čaje.

Rodinná pohoda

Užívat si tento styl můžete samozřejmě i o samotě, ale lepší je to ve skupině. Dejte dohromady alespoň dvě nebo tři osoby a užijete si tu nejlepší atmosféru ze všech. A k její podpoře můžete upéct něco sladkého. Nejlepší je, když sladké upečete sami a trvá to dlouho. Čím delší dobu vám to zabere, tím chutnější sladké pečivo bude.