Kam až může zajít inteligence

Technické vymoženosti jsou dnes naprostou samozřejmostí a už bychom se bez nich jen stěží obešli. Především ženám ulehčují veškeré domácí práce, ať už se jedná o vaření, praní, úklid nebo řízení auta, kdy hlavně dámy využívají možnosti automatické převodovky. Vše jde ruku v ruce s pokrokem, který technika zaznamenává mílovými kroky. Vědci se snaží vyvinout stále dokonalejší umělou inteligenci, pokud možno hodně podobnou člověku.
žena u robota
Možná víc než kdy jindy je zde otázka, kde je pomyslná hranice mezi člověkem a strojem. Před mnoha a mnoha lety, kdy vznikaly úspěšné filmy ve stylu science fiction, se mohlo zdát, že se jedná opravdu jen o bujnou fantazii tvůrců, ale dnes máme možnost se přesvědčit na vlastní oči, že pouhé představy se stávají skutečností. Využití umělé inteligence se promítá do všech možných oborů, ať už se jedná o zdravotnictví, vojsko nebo automobilovou dopravu. Se všemi těmito oblastmi jsme v dennodenním kontaktu. Zvykli jsme si na to, že máme mobilní telefony, tablety, počítače. Možná až příliš zasahují do našich životů. Určitě jste si všimli, jak jste sledování během připojení na internetovou síť, stránky které sledujete a místa, která navštívíte, prostě jste na očích, aniž byste o tom v danou chvíli vůbec měli tušení.
poloviny mozku
Odborníci a specialisté na umělou inteligenci se shodují v jednom, jedná se jen o pouhý začátek, technologie se stále vyvíjí a zdokonalují. Otázka je, zda hrozí, že se člověk stane jejich otrokem a ztratí tak svoje soukromí. Možná je na čase zamyslet se nad tím, kde je ona pomyslná hranice, která by neměla být pokořena, kde je člověku umělá inteligence ku prospěchu a kde už naopak může uškodit nebo dokonce ublížit, i když ne přímo.
Nic není jen černé nebo bílé, jak to bude do budoucnosti a kam se bude technika ubírat, ukáže až samotná budoucnost.