Osvětlení interiéru


Svítidla můžeme dělit podle několika druhů. Řekněme si první asi nejdůležitější otázku, kam chceme světlo umístit? Do kuchyně? Do obývacího či dětského pokoje? Do ložnice? Koupelny? Nebo na chodbu či verandu? Každá místnost má svá specifika nejen ohledně prostoru, který je třeba osvětlit, ale také z hlediska bezpečnosti. Další dělení je typ osvětlení dle místa umístění – stropní svítidla a lustry, nástěnná svítidla, stojací lampy a stolní lampičky. Zvláštní skupinou jsou bodová světla, která můžete umístit jak na strop, tak i na stěnu. Širokou nabídku najdete na lustry Light4home.

závěsný lustr

Pokud vybíráte světlo do koupelny, vybírejte pečlivě z takových, které jsou určeny právě do místností s vlhkostí. Bude-li umístěno mimo dosah vody, pak stačí minimální ochrana IPx4. Pokud by ho mohly zasáhnout kapky vody, je lepší ochrana IPx5 a vyšší. Tento index udává odolnost svítidla proti vznikající páře a postřiku kapkami vody. Do obývacího pokoje se hodí světlo, které doplní interiér a bude jeho okrasou, zároveň, ale musí dobře osvětlit i ty nejzazší kouty v místnosti. Pro velké pokoje je vhodné umístit svítidel několik a nemusí se jednat pouze o lustry.

bodovky

Dětský pokoj si vyžaduje osvětlení lahodící dětskému oku, nejlépe barevně dekorované, dostatečně osvětlující místnost a velké plus je, pokud se dá světlo regulovat. Regulace se hodí také do ložnice nebo si místo toho pořídíte lampičky na noční stolek, jak bývá běžné. Kuchyni sluší světlo jednoduché, zajímavě dekorované. Pokud máte nižší stropy, jsou určitě vhodnější stropní svítidla než lustry. Mimo stropní osvětlení většina kuchyní disponuje také přídavnými světly u kuchyňské linky, takže v místnosti špatně vidět nebývá. Nejen na chodbu nebo do kancelářských prostor se hodí moderní bodová světla. Jsou jednoduchá, ale zároveň účinná a nezabírají prostor jako například lustry. Můžete si vybrat z umístění na stropě či stěně.