Staré filmy

Máte rádi filmy pro pamětníky? Možná jsem výjimkou, ale koukám se na ně od mala, a i když je mi už padesát, stále se u nich bavím. Nemusí to být ale jen komedie, i když převážná část filmů pro pamětníky, aspoň ty, které nám televize nabízí, komedie jsou. Najdou se ale i kriminálky nebo dramatická díla, které rozhodně nijak časem neutrpěly.

film

Staré filmy jsou zajímavé nejen obsahem filmu, ale vypovídají hodně o době svého vzniku a jsou vlastně učebnicí historie bez nudného studování v knihách.

Shlédnutím starého filmu máte hned představu o tom, jak se lidí oblékali, jak žili a jak trávili volný čas. Samozřejmě byly filmy ovlivněné dobou, kdy vznikly a propagandou, ale jsou věci, na které propaganda neměla vliv. Můžeme vidět, jak vypadaly domy, jak byly zařízené byty, co bylo ve výkladních skříních obchodů apod.

Filmy pro pamětníky, to jsou úředníci v klotových rukávech, kteří zapisují hromadu čísel do účetních sešitů. Dnešní účetní by se možná divili, jak se kdysi vedlo účetnictví Praha 4. Ale taky nadšené zájezdy tehdejšího ROH na zimní dovolenou s Andělem nebo s Homolkovými.

Filmy pro pamětníky mají vysokou výpovědní hodnotu a oproti většině filmů, které dnes vznikají, se na ně dá koukat stále dokola.

filmy

Těžko říct, jak starý musí být film, abychom ho zařadili do škatulky film pro pamětníky. Musí být černobílý nebo musí být starší než x let?

Těžko říct, co z dnešní kinematografie se dostane jednou mezi filmy pro pamětníky, ale už teď můžeme odhadovat, že to budou filmy, které jsou v televizi každé Vánoce, a tam se jednoznačně v čele drží Pelíšky. Film, který si nenecháme celá rodina nikdy ujít a už jsme si z toho udělali vánoční tradici.

Udělejte si občas čas a koukněte na film pro pamětníky, i když si říkáte, že jsou to filmy pro vaše prarodiče, možná zjistíte, že je to docela sranda.