Čím čistit bazénovou vodu?

Chlorování patří k nejběžnějšímu způsobu čištění vody v bazénech. Ta je díky němu po celou sezónu krásně čistá, svěží a průzračná. Přitom chlor není nic jiného než jed. To je také důvod, proč koupání v něm může některým jedincům způsobit alergické reakce kůže, svědění pálení, astma, zánět či gynekologické potíže.

feet-1853291_1280

Pokud to s ním nepřeháníme, vadit by nám ale neměl, takže důvod jej úplně vyřadit určitě není. Problém ale nastává právě v případě, že jej tam cítíme. Pachově, na očích či na kůži. Pokud je ale koncentrace aktivního chloru příliš vysoká, musíme zakročit. Nejlepší pro tento účel je přípravek ze sbírky bazénové chemie nazvaný Chlor stop. Jedná se o granulovaný přípravek, který spolehlivě tuto koncentraci sníží a zabrání tak nepříjemnostem nejen pro člověka, ale zároveň také poškození bazénu či jeho příslušenství, které při dlouhodobém kontaktu může nastat.

Takto vysoké koncentraci lze zabránit ale také ještě před tím, než nastane. A to jednoduchým udržováním pH vody v předepsaných hodnotách (mezi 7,1 – 7,5). Pokud je pH nižší, je kyselejší voda, což značí o větší koncentraci chloru. Zásadité pH zase svědčí o pozbytí účinnosti chloru, což vede k zakalenému vzhledu. Ke zjištění míry se používají testovací proužky či kapičkové testery vody, upravuje se přípravky s názvem pH plus či pH minus.

ocean-5628792_1280

Pokud jste na chlor více citliví, vyhnout se mu můžete úplně, pokud si pořídíte solinizační jednotku a bazénovou sůl. Díky těmto věcem zařízení uvolní plynný chlor ze soli, který nedráždí pokožku, ale udržuje čistotu. Je ale třeba mít bazén a jeho příslušenství mít z materiálů, které nepodléhají korozi a odolají slanosti.

Důležité je také vědět, že chlor přirozeně vyprchává na vzduchu, takže pokud je bazén v uzavřených prostorách, je třeba je pravidelně větrat. Částečně jej lze odbourat provzdušňováním, tedy například pomocí vzduchových trysek či vodotrysku.