Jak nakupovat?

V dnešní době nakupování rozhodně nepatří pouze k činnostem, které dělat musíme. Pro mnohé z nás (a tím nemyslím jen něžné pohlaví) představují nákupy mnohem víc. Je to odreagování, radost, odměna, dokonce závislost. A nakupujeme naprosto všechno. Od potravin, přes oblečení, kuchyňské náčiní, hračky, až třeba k sexuálním pomůckám. A jak nakupujeme? Hodně, ale teď se budeme věnovat spíše způsobům pořizování zboží a služeb.

nakupovíní v marketu
Tradiční nakupování

V prvé řadě se nám nabízí tradiční, řekněme fyzické nakupování. Jde o to, že chodíme od obchodu k obchodu, kde si prohlížíme a následně vybíráme vystavené zboží. V podstatě je to fajn. Můžeme si s sebou vzít kamarádku a nákup jednoho trička prodloužit na celičký den, absolvovat pár dobrých latté (samozřejmě nízkotučných) ve stylových kavárnách, no a když už v tom nákupním centru jsme, necháme si také udělat nové nehty. A možná i vlasy. 

Pozitivum tradičního nakupování je jasné: odreagování a radost. Negativní na tomto nakupování je za prvé rozčilený manžel, který nechápe, kde sakra celý den vězíte (protože nových nehtů a vlasů si samozřejmě nevšimne), za druhé nás takové nákupy mohou vyjít dost draho (a zase ty nehty) a za třetí ne vždy jdeme nakupovat s kamarádkou pěkné oblečení. Občas prostě musíme také nakoupit ty přízemní potraviny, hygienické potřeby a krmivo pro psa. A to už taková zábava není, že. V zimě, v dešti, bez pojízdného auta.

obchodování online
Online nakupování

 Nakupování z pohodlí domova v praxi znamená, že si můžeme hodit nohy na stůl a rozjet velkou nákupní akci. Jen tak doma na gauči. Nakupování si můžeme zpříjemnit dobrou kávou, ale i sedmičkou vína. Z vlastní zkušenosti však důrazně nedoporučuji cokoliv nakupovat po požití alkoholu. Ne vše se zdá být druhý den tak skvělý nápad jako v alkoholovém opojení. Přes internet lze v současnosti pořídit opravdu vše. A pokud nebydlíme na samém konci světa, i potraviny můžeme vybrat online a nějaká dobrá duše nám je přiveze až domů. Velkou výhodou takových nákupů je i anonymita.

Ne všichni máme nervy na osobní návštěvy sexshopů a podobných zařízení. Další výhodou je nepřeberné množství druhů zboží a služeb, které se nám nabízí na jedno kliknutí. Žádné zdlouhavé obcházení obchodů, prostě jen klik a už vybíráme. Negativní na tom všem je, že si nemůžeme danou věc teď hned zkusit, ohmatat a ne vše je na internetu stejné jako v reálu.

Stručně řečeno, každý způsob nakupování má svá pozitiva i negativa a záleží na každém z nás, čemu dáváme přednost, jak máme nastaveny priority a vlastně i na tom, jak moc líní jsme. Nakonec výsledek je vždy stejný. Za peníze dostaneme zboží nebo službu, které jsme zvolili a způsob jak jsme se k nim dostali, je vedlejší.