Jak si zajistíte dostatek dřeva na zimu?

Topná sezóna bývá většinou celkem dlouhá, proto je potřeba na toto období zajistit dostatek dřeva. Dřevo si můžeme zajistit vlastními silami prostřednictvím lístku na dřevo, který získáme od hajného daného revíru nebo alespoň s jeho pomocí.
srovnané palivové dřevo
Co ale taková příprava dřeva vlastními silami znamená?
V první řadě potřebujete šikovné ruce. Dále budete potřebovat motorovou pilu, sekeru, nejlépe traktor či nějaké větší auto s vlečkou. Už v této fázi mnohdy nastává problém s tím, že tyto stroje nejsme schopni sehnat nebo za jejich půjčení zaplatíme velké peníze. Dále by bylo vhodné, kdybyste sehnali partu kamarádů, kteří vám s prací pomohou. Jakmile nastane den D, tedy den, kdy půjdete do lesa, znamená to, že musíte pokácet označené stromy, osekat větve z kmenů, kmeny nařezat na přijatelnou délku, naložit na vlečku a odvézt domů. Doma tyto klády musíte složit, nařezat na špalky a tyto špalky následně nasekat na polena. Polena samozřejmě poskládat. Se vším je spojená velká dřina, námaha, velká spousta času a spousta starostí.

Existuje však druhá varianta. Můžete si objednat dřevo z firmy, která udělá podstatnou část práce za vás. Jaké dřevo ale vybírat a na co si dávat pozor?
1) Měkké nebo tvrdé dřevo?Jeden prostorový metr měkkého dřeva vychází levněji než prostorový metr tvrdého dřeva. Nelze to ale považovat za výhodu. Měkkého dřeva totiž protopíme skoro dvojnásobek oproti tvrdému. Tudíž musíme objednat dvojnásobné množství, s čímž se pojí dvojnásobné náklady na dopravu či manipulaci.
2) Dřevo v metrech nebo štípané?Zde je otázka, zda máte doma motorovou pilu, sekeru a čas, abyste si metrové dřevo zpracovali. Budete jej muset pořezat, tyto špalky pak posekat a naštípat. Samozřejmě sklidit. Jistě vás ale metrové dřevo vyjde levněji a můžete si snáze zkontrolovat, zda dodané množství odpovídá objednanému množství.
prasklá kulatina
3) Sypaný nebo skládaný metr?Skládané dřevo dostanete v bednách, ve kterých budou úhledně naskládané naštípané polena. Sypané dřevo jsou naštípané polena naházené do kontejneru. Se skládaným dřevem jsou spojené větší náklady z důvodu složitější manipulace právě kvůli skládání polen. Sypané dřevo je v tomto ohledu méně náročné, tudíž vychází také levněji.