Nordic walking neboli severská chůze

Doslovný překlad zní chůze o holích. Přesný název je Sauvakävely, což je finsky a v anglickém podání známé coby nordic walking. Jedná se prostě o dynamickou svižnou chůzi se speciálními sportovními holemi. Tento sport se rozšířil po celém světě. Původcem je Finsko.
nordic walking u města
 
Co píše historie o tomto sportu?
 
Vše začalo v severské zemi a to ve Finsku. Kde se tato severská chůze velmi záhy stala doslova masivním lidovým sportem a došlo k rozšíření po celé Skandinávii. Poté dále do Evropy. Z této severské chůze se postupem času rozvinula i celá řada dalších alternativních sportů, jako je například Nordic Blang, Nordic Cruising, Nordic Running, Nordic Winter Walking, atd. Vzhledem k tomu, že severská chůze je opravdu sportem dokazuje i to, že například českým mistrem Evropy v severské chůzi je Janek Vajčner.
nordic walking na pláži
 
A co je tedy konkrétně nordic walking?
 
Pozitivní je, že se jedná o opravdu velmi příjemnou a zcela nenáročnou pohybovou aktivitu. Nordic walking je vhodný pro každého bez rozdílu pohlaví a věku. Nordic walking si užije začátečník i vrcholový sportovec. Při této aktivitě, tj. při chůzi dochází ke koordinaci nohou a paží za pomoci odrážení se speciálními holemi. Díky tomu jsou tak při chůzi zapojeny obě mozkové hemisféry.
 
Nordic walking pro každého! A nejen to…
 
Jak už je výše uvedeno, jedná se opravdu o vhodný sport pro každou věkovou kategorii, ale přínosné je, že je tato fyzická aktivita ideální i pro lidi trpící nadváhou. Stejně tak je adekvátní volbou pohybové aktivity pro lidi mající různé zdravotní omezení, jako jsou například lidé s nemocným srdcem, revmatici apod. Samozřejmě vše ale konzultovat s lékařem ohledně detailů, jako například jak často apod. Jelikož při nordic walkingu nedochází k zátěži kloubů, je tak tento sport vhodný i coby rehabilitační složka nebo pro vrcholové sportovce v rámci rekondičního cvičení po závodech.
 
Blahodárný účinek nordic walkingu
 
·         velmi pozitivní efekt na pohybový aparát jedince,
·         napomáhá ke správnému držení těla,
·         podílí se na zvýšení tepové frekvence o pět až sedmnáct tepů za minutu,
·         má vliv na zlepšení pohyblivosti páteře,
·         napomáhá k uvolnění krčních, zádových i mezilopatkových svalů,
·         má velmi pozitivní účinek v rámci snížení hmotnosti, redukuje váhu,
·         má význačný vliv na správnou koordinaci pohybu.
procházka s hůlkami
 
Vhodná obuv a oblečení
 
Ideální volbou je obuv pod kotníky, která tak napomůže ke správné technice. Obuv by měla mít kvalitně odpruženou podrážku, v patní části skosenou. K dostání je již i speciálně obuv pro nordic walking. Vhodná je i speciální obuv v materiálu kůže. Kůže je nejpříjemnějším materiálem, poskytne noze maximální komfort.
 
Co se týče oblečení, tak je adekvátní volbou funkční materiál, aby došlo k odvedení potu. Pro chladnější dny je lepší zvolit více vrstev oblečení. Jako doplněk jsou vhodné rukavice, které zabrání potenciálnímu otlaku. Lze klidně použít i cyklistické rukavice.