Šalvěj lékařská

Každá bylinka je dobrá na něco jiného. Některé velmi dobře vyléčí kašel , některé pomůžou při nervových potížích a některé nám dodají energii.
Avšak šalvěj je bylinka, která má všestranné použití a která Vám pomůže skoro s veškerými potížemi.
Její latinský název je „salvare“ – to v překladu znamená vyléčit, spasit. To svědčí o všestrannosti této bylinky.
šalvěj květ
Vzhled

Šalvěj poznáte poměrně snadno. Je to skoro půl metru vysoký keřík, který pochází z oblasti Středozemního moře. V současnosti je rozšířena po celém světě. Roste na slunných stanovištích s propustnou půdou, rozroste se Vám proto skoro všude. Její péče je nenáročná a daří se ji jak na zahrádkách, tak na balkónech.
Účinky
Šalvěj působí příznivě na mozek (působí na mozkovou kůru), oddaluje duševní vyčerpání, zlepšuje koncentraci, smysly a paměť, také podporuje správnou funkci nervů a žláz. Podporuje správné trávení, snižuje pocení a působí protizánětlivě.
Použití
Čaj ze šalvěje
· Výborný pro psychiku i tělo, pijte při nachlazení, zmírňuje kašel
· Lze koupit v lékárně, nebo také si můžete uvařit čerstvý
Bylinné bonbony
· Užívají se při nachlazení a rýmě
Esenciální olej
· Posiluje obranyschopnost, posiluje dýchací systém
· Dá se kápnout do vany – v tom případě šalvěj zklidňuje organismus a můžete si užít relaxační koupel

Šalvěj můžete využít i v kuchyni – používají se čerstvé i usušené listy. Výborně se hodí ke zvěřině, vepřovému nebo telecímu masu. Přidává se do omáček, nebo do sýrů. Výborné jsou třeba dýňové noky se šalvějovým máslem – skvělá lahůdka, kterou ocení i muži, pokud k nokům nakrájíte pikantní klobásku.
Bylinka se využívá také v kosmetice – pleťová voda pro pleť náchylnou k akné, nálev z této bylinky potlačuje tvorbu lupů
orosené listy
Dejte si ale pozor na její dávkování a použití – správné dávkování Vám poradí v každé lékárně. Ve vyšších dávkách v kombinaci s alkoholem působí toxicky a poškozuje játra.